Śp. Maura Kutereba ­ zmarła 24.04.2015. Pani Maura, jedna z założycieli Zespołu Pieśni i Tańca “Karolinka” w 1978r, była niesamowitą osobą, która kochała polski folklor i z powodzeniem zarażała tą miłością wszystkich naokoło. Przez 37 lat troszczyła się o Zespół żeby jak najlepiej się reprezentował na scenie. Zachęcała dzieci i młodzież do tańca i śpiewu żeby mogli poznać polski folklor a także bawić się w bezpiecznej rodzinnej atmosferze.  Będzie jej bardzo brakowało nie tylko kochającej rodzinie, ale również wszystkim członkom i przyjaciołom Zespołu “Karolinka”.

Serdecznie dziękujemy!

Ogromnie dziękujemy wszystkim za wsparcie, pomoc oraz przybycie na nasz sobotni występ ku pamięci Pani Maury. Jesteśmy zmęczeni, ale jakże szczęśliwi, że mogliśmy się z Państwem podzielić wspólnymi wspomnieniami, chwilami oraz emocjami poprzez taniec i śpiew. Zdjęcia oraz nagranie z występu będą dostępne już niedługo.

PM2

***********

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy

O śmierci ukochanej Żony, Mamy i Babci
Ś.+ P.
Maura Teresa Kutereba,
(z domu Skuriat)
Zmarła 24 kwietnia 2015
w wieku 78 lat

***********

Założycielka zespołu pieśni i tańca „Karolinka” w 1978 roku. Z wychowania nauczycielka, działała jako instruktor, choreograf, kostiumograf, etnograf, ekspert w dziedzinie folkloru. Inicjator Federacji Polonijnych Zespołów Folklorystycznych i festiwali na terenie WB. Prowadziła badania etnograficzne i folklorystyczne w WB dla wielu zespołów.

Związana z pracą w Polskiej Szkole; oddana sprawom Polskim i pracy społecznej na emigracji przez ponad 50 lat. Całe życie dorosłe oddała rozpowszechnianiu/promowaniu Polskiej kultury i tradycji wśród młodzieży w WB.  Za swe oddanie i pracę dla zespołu i kultury Polskiej na obczyźnie została odznaczona: Złotą Odznaką SPK, Srebrnym i Złotym Medalem na wniosek Polskiej Misji Katolickiej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Pro Memoria na wniosek ZNPZ, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta na wniosek Ministerstwa Oświaty.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Chrystusa Króla na Balham, 232/234 Balham High Road, SW17 w piątek 29 maja 2015 r. o godz.12.00, po czym nastąpi spopielenie w Lambeth Crematorium Blackshaw Road, Tooting SW17 o godz. 14.00. Od godziny 15.00 rodzina zaprasza na poczęstunek pożegnalny do Klubu Orła Białego, 211 Balham High Road SW17.

Będzie pięknie widzieć dzieci i młodzież w strojach ludowych. Zamiast kwiatów prosimy o datki na zespół „Karolinka’” (któremu Pani Maura była oddana całe życie) lub na Cancer Research UK http://donateinmemory.cancerresearchuk.org/0006084

 Żegnamy w głębokim żalu i smutku,
mąż Bronek, synowie Marek i Romek i córka Jola
oraz wszyscy członkowie zespołu Karolinka

Below is a documentary created about Karolinka and Pani Maura in 2004 following a concert we were doing in Warszawa. It includes lots of current members when they were younger as well as old members. The video is also a really interesting insight into Pani Maura and her life and history.